Sümeg

župa Veszprém

Město prastarého původu (zmiňováno již roku 1009) v místech osídlených lidmi již v době kamenné (byly zde bohatá naleziště pazourků) na rozhraní Zadunajských hor a tzv. Malé Uherské nížiny. Doloženo též osídlení v době bronzové a existence římského vojenského tábora. Současná podoba převážně barokní, vzniklá po ničivém požáru z roku 1700. Z památek nejvýznamnější farní kostel z roku 1757, zámek veszprémských biskupů z pol. 18. stol., františkánský klášter z pol. 17. stol (významné poutní místo) a hřbitovní kaple z roku 1816 s řadou cenných náhrobků.

  

Na izolovaném vápencovém vrchu (270 m n.m.) nad městem rozsáhlá hradní zřícenina polygonálního půdorysu -  jeden z největších hradů v Maďarsku. Vznik hradu není znám, ale jeho základ byl postaven nejpozději v pol. 13. stol. Templáři (někteří autoři uvádí i původ mnohem starší). Prvně zmiňovaný je 1292. Později mnohokrát přestavován a dostavován. Významná součást pohraničního opevnění proti Turkům. Od roku 1552 sídlem veszprémských biskupů. 1713 byl hrad vypálen a stal se neobyvatelným. Chátral až do roku 1957, kdy začala rozsáhlá rekonstrukce. Dnes je považován za jeden z nejzachovalejších hradů v Maďarsku. Z budov zachována zejména vstupní bašta na západní straně, část jádra s obytnou věží v jižní části a mohutná hranolová bašta v severovýchodním rohu. Dnes zde hradní muzeum, celý areál přístupný pouze v otvíracích hodinách po zaplacení vstupného. Krásný výhled.

    

Na hradní vrch navazovalo dosud částečně zachované středověké opevnění města. Bezprostředně k hradnímu vrchu přiléhá na jeho jižní straně městská brána s okrouhlou baštou Tarisznyvár, při níž vykopávky základy městské obranné věže.

Web:

http://www.sumeg.hu

http://hu.wikipedia.org/wiki/Sümeg

http://jupiter.elte.hu/sumeg/sumeg.htm

http://cs.tixik.com/hrad-simeg-2354755.htm (česky)

http://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/sumeg (česky)

Ke stažení v jpg: plán hradu

Okolí:

Národní park Balaton-felvidéki.

 

úvodní stránka / rejstřík míst / záznam v deníku

září 2009